Duomenų perdavimo technologijos VIKT tinkle

VĮ "Infostruktūra" seminaras

Artūras Kuliešas,
1998.10.22


Parodos dienoraštis
Atgal į pagrindinį InfoBalt'98 puslapį
homelt.gif (2021 bytes)
Spalio 22 d. Šiuolaikiniai viešojo naudojimo duomenų perdavimo tinklai turi pasižymėti keletų svarbių savybių. Pirmoji - tai, suprantama, pralaidumas: tinklai turi būti greiti. Antroji savybė yra patikimumas - ryšys turi būti nuolatinis, antraip visa paslauga sukelia daugiau problemų negu išsprendžia. Kai paslaugų teikėjo klientai pripranta prie šių dviejų sąlygų, jie pradeda kelti trečiąją, kurios kol kas dorai nepavyksta net išversti į lietuvių kalbą - tai "aptarnavimo kokybė", Quality of service (QoS). Paprastais žodžiais, QoS - tai sugebėjimas suteikti klientui tokią ryšio kokybę (greitį, patikimumą), kokios jis reikalauja. Šito negalima tikėtis iš Interneto, ir, deja, negalima tikėtis iš daugumos duomenų perdavimo paslaugų teikėjų.

Apie QoS ir šių galimybių realizavimo technologijas VIKT tinkle seminare kalbėjo VĮ "Infostruktūra" atstovas Artūras Mickevičius bei du "Alcatel" atstovai Edvinas Milašius ir Joseph Sekanina. Pastarieji kalbėjo ilgiausiai, todėl praktiškai tai buvo "Alcatel" seminaras VIKT fone, kuriame ryškiu pavyzdžiu pailiustruotos "Frame Relay" ir ATM taikymo galimybės.

VIKT duomenų perdavimo tinklas

Valstybinių institucijų kompiuterių tinklas (VIKT), įsikūręs 1995 metais "Infostruktūrai" laimėjus Vyriausybės konkursą, nuo pat pradžių plėtėsi IP protokolo bazėje ir dabar šis tinklas padengia visus Lietuvos rajonus - geografiškai tai labiausiai pažengęs duomenų perdavimo paslaugų teikėjas. Tinklo stuburą iki šiol sudarė tinklelis iš galingų maršrutizatorių ir juos jungiančių skirtinių linijų. Klientinę bazę sudaro svarbios valstybės įstaigos ir didelės strateginės informacinės sistemos, tokios kaip "Sodros", Ligonių kasų ir t.t. (perspektyvoje planuojama įtraukti mokesčių inspekcijas ir Vidaus reikalų ministeriją).

Didėjant klientų darbo tinkle apimčiai, iškilo poreikis užtikrinti jiems garantuotą ryšio kokybę, kurios negalėtų suteikti egzistuojanti sistema. Su šia problema VIKT kreipėsi į "Alcatel". QoS reikalavimus geriausiai tenkina modernios ATM (Asynchronous Transfer Mode) protokolo sistemos, kurios gali dirbti labai didelio pralaidumo tinkluose, užtikrina įvairių aptarnavimo klasių virtualias jungtis ir gali enkapsuliuoti savyje IP kadrus.

"Frame Relay" tinklas

Deja, ATM technologija reikalauja labai didelio tinklinės aparatinės įrangos pertvarkymo ir nemažųhss700.gif (19586 bytes) administravimo kaštų, bent jau dabar. Dėl to buvo pasirinktas tarpinis variantas - "Frame Relay" technologija. Šiuo metu montuojami "Frame Relay" komutatoriai "Alcatel 1100 HSS 700" bus sujungti tarpusavyje ir užtikrina ryšį tarpusavyje bei su egzistuojančiais maršrutizatoriais su dalinėmis QoS priemonėmis. Pradiniam etapui šios priemonės suteiks prioritetinius režimus kai kuriems mazgams.

Komutatoriai HSS 700 yra hibridiniai įrenginiai, kuriuose gali būti sukomutuoti tiek "Frame Relay", tiek ATM moduliai. Tokių yra nupirkta penki - didžiausiems šalies miestams. Ateityje HSS 700 komutatorius galima bus naudoti žingsnis po žingsnio pereinant prie ATM, technologijos, kuri neturi pralaidumo ribų ir gali užtikrinti VIKT klientams tokią ryšio kokybę, kokios jiems tikrai reikia. Nuotraukoje: HSS 700 komutatorius.


Dienoraštis | InfoBalt'98 | Atgal į InfoBalt svetainę